بازی جدید فورزا موتور اسپرت نسخه هفت

کنسول های بازی این روزها نه تنها در میان کودکان بلکه افراد بزرگ سال نیز طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده اند چرا که به لطف آنها بازی هایی با سبک های متفاوت برای سلیقه های مختلف، پلی میان دنیای واقعی و مجازی ایجاد کرده اند. چند ماهی است که Xbox One X به عنوان قدرتمندترین کنسول بازی که تا به حال تولید شده با یکی از بهترین بازی های سبک مسابقه ای – شبیه سازی خود توانسته دل میلیونها کاربر را برباید. سری بازیهای فورزا همیشه به عنوان سمبلی برای نمایش قابلیت های کنسول های Xbox محسوب می شود که در جدیدترین نسخه آن یعنی ۷ این امر به بالاترین حد خود رسیده است. در ادامه قصد داریم این بازی بسیار محبوب را که علاوه بر کنسول اختصاصی خود برای رایانه های شخصی نیز عرضه شده به صورت اجمالی بررسی کنیم ضمن این که برای هفته های آینده یک مقایسه جامع میان فورزا هفت با Project Cars ۲ و گران توریسمو اسپرت در نظر گرفته شده تا اطلاعات بیشتری از این بازی های هیجان انگیز به دست آورید.
در این مقاله با عنوان ” بازی جدید فورزا موتور اسپرت نسخه هفت ” با وبسایت سفارشی سازی خودرو TuningCars.ir همراه باشید.

Turn ۱۰ به عنوان یکی از استادیوهای بزرگ و متبحر مایکروسافت پیش از این شش نسخه از سری بازی های فورزا را معرفی کرده که البته در کنار آنها باید نسخه های جانبی مانند سری Horizon را نیز افزود.

خوشبختانه در نسخه هفت فورزا موتور اسپرت این استادیو از مشکلات و ایرادات سریهای قبلی به ویژه سری پنج و شش درس خود را گرفته تا مانند نسخه چهار فورزا، یک بازی با کمترین ایرادات را در اختیار کاربران قرار دهد که علاوه بر برخی نوآوری ها، نقطه قوت سری قبلی را نیز به صورت مشهودی بهبود داده باشد. البته در قسمت Career کماکان با یک روند یکنواخت و بدون انعطاف رو به رو هستیم تا این موضوع حداقل برای برخی کاربران حرفه ای چندان قابل قبول به نظر نرسد. با این حال، خصوصیات به روز شده این نسخه به وضوح بخش های مثبت سری های قبلی را بازهم بهتر کرده تا اگر چه تعداد این بهینه سازی ها در برخی موارد چشم گیر نباشد، اما فورزا موتور اسپرت هفت را به برترین بازی شبیه سازی مسابقه ای کنسول Xbox One S/X تبدیل می کند؟

سری بازیهای فورزا حتی با وجود این که در نسخه شش سیستم دینامیک هوا به آن افزوده شده بود، از مکانیزم شبیه سازی وضعیت آب و هوایی مناسبی بهره نمی بردند، اما در نسخه جدید، امکان رانندگی در شب و حتی هوای بارانی نیز فراهم شده تا بتوان در این قسمت آن را رقیب بازی هایی مانند گران توریسمو،  Project Cars 2 و یاDriveClubبه حساب آورد هر چند که در بازی کلوپ رانندگی، سیستم نورپردازی در شب، میزان روشنایی چراغ ها و به طور کلی مشخص بودن مسیر را باید در رده ای بهتر از این بازی دانست. در فورزا هفت، مسابقات شبانه بعضا در مسیرهای بسیار تاریک انجام میشود که طبیعتا رانندگی سریع در آن را به شدت دشوار می سازد تا در این شرایط رانندگان یا بهتر بگوییم کاربران حرفه ای، برتری خود را به افراد کم تجربه تر دیکته کنند! در حالی که در کلوپ رانندگی با ۲ Project Cars شاهد قطرات باران با افکتهای بهتر بر روی شیشه جلو هستیم در فورزا موتور اسپرت هفت، کاربر به جای توجه به جلوه بصری این قطرات باید تمرکز خود را بر روی کنترل خودرو قرار دهد چرا که در این حالت س طح مسیر دارای کمترین اصطکاک ممکن شده و میزان چسبندگی خودرو به جاده فوق العاده پایین است تا به طور مثال بر سر دورها با یک فشار کوچک بر پدال ترمز یا گاز و یا برخورد یا تماس هرچند جزیی با خودروی دیگر، کنترل ماشین به طور کامل از دست برود! با وجود این که در این نسخه سیستم پویای آب و هوایی جدیدی به کار گرفته شده، اما باز هم از جلوه های تصویری چندان زیادی به طور مثال در شرایط بارانی یا برفی خبری نیست هرچند که همین مکانیزم را باید یک قدم بلند رو به جلو در مقایسه با سری های قبلی به حساب آورد. در سری جدید فورزا در مجموع ۲۶ مسیر متفاوت وجود دارد که پیست های دیتونا، لایم راک پارک، واتکینس گلن وبرندهچ به عنوان مسیرهای جدید پیشتر در نسخه شش به این مجموعه بازی های افزوده شده بود. در عین حال جاده هایپر طرفدار و شناخته شده قبلی مانند ریو دوژانیرو با بیشترین بهبودهای گرافیکی و بصری همراه شده تا شاهد واقع گرایانه ترین مسیرهای خلق شده در یک بازی کامپیوتری تا به حال باشیم!

مقاله پیشنهادی:   نگاهی به خودروهای سریع و خشن

در مورد دینامیک و فرمان پذیری خودروها، نظرات متفاوتی به سری بازیهای فورزا و از جمله نسخه هفتم آن وارد است به طوری که برخی افراد گران توریسمو اسپرت و برخی دیگر ۲ Project Cars را دارای سیستم کنترل بهتری می دانند، اما واقعیت این است که در فورزا موتور اسپرت هفت تعادل فوق العاده ای میان سطح واقع گرایانه بودن و قابلیت بازی کردن به صورت آرکید تعریف شده به طوری که میتوان در حالت صددرصد واقع گرایانه و یا همانند بازیهای آرکیددر صورت فعال بودن تمامی سیستم های کنترلی از رانندگی تفریحی در این بازی لذت برد. به طور کلی فورزا هفت برای افرادی که به دنبال لذت بردن از انجام بازی های ماشین سواری هستند و در عین حال نمی خواهند که صرفا به نمونه های آرکد اکتفا کنند، هدایت خودروها در این بازی بهتر و راحت تر از یک بازی حرفه ای مانند Project Cars 2 است. فرمان پذیری و دینامیک حرکتی خودروها در این بازی وابستگی شدیدی به تنظیمات و انتخاب های راننده در زمینه لاستیک، سیستم فنر بندی و موارد دیگر دارد به طوری که در صورت تقویت نامناسب خودرو در یک مسیر، به هیچ وجه نخواهید توانست به نتیجه ای که مد نظرتان در مسابقه است دست پیدا کنید!

همانند بازیهای مشابه دیگر در این سطح تعداد خودروهایی که در فورزا هفت برای خرید پیش روی کاربر قرار میگیرد فوق العاده متنوع است تا بتوان از هاچ بک های قدرتمند مانند فورد فيستا ST یا هوندا سیویک تایپ R گرفته تا ابرخودروهای دست ساز را در آن یافت که در مجموع در حدود ۴۸۰ خودرو در این بازی از ابتدا تا انتها قابل استفاده باشد. البته همانند سیستم به کار رفته در فورزا شش، به مرور زمان آپدیت های مختلفی برای این بازی نیز ارایه خواهد شد تا علاوه بر خودروهای جدیدتر مانند مدل های گوناگون فراری، لامبورگینی، تسلا و پورشه چند مسیر نیز به آن افزوده شود. تنها مشکل دارد به این سیستم که هنوز به روال قبل باقی مانده این است که کاربر نمی تواند در آن واحد تمام خودروهای مورد علاقه خود را در پارکینگ خود داشته باشید مگر آن که از بخش خرید داخل بازی، با پرداخت هزینه، برای خرید آنها اقدام کند؟

مقاله پیشنهادی:   خودروی ستارگان فوتبال

در عین حال یکی از بخش هایی که استودیوی سازنده سعی داشته تا بهبود محسوس تری در آن اعمال کند، مربوط به هوش مصنوعی (AI) موجود در این بازی به خصوص در حالت single player ومسابقات قهرمانی است. یکی از ایرادات وارد به فورزاهای قبلی، غیر قابل پیش بینی بودن و در برخی موارد عکس العمل خشن هوش مصنوعی رانندگان خودروهای رقیب به حساب می آمده هرچند که Turn ۱۰ عنوان داشته در تمام مراحل توسعه از داده های اصلی رانندگان واقعی برای این منظور بهره گرفته شده تا رقابت ها تا حد امکان به واقعیت نزدیک باشد. با این که مکانیزم موجود همچنان بهتر از آن چه در گران توریسمو شاهد آن هستیم، محسوب می شود، ولی به هر صورت نواقص آن در برخی موارد غیر قابل تحمل است !در فورزا موتور اسپرت جدید، این گونه به نظر می آید که دقت و وسواس بیشتری بر روی این موضوع صرف شده تا با روند کمتری شاهد اتفاقات عجیب و غریب در بازی باشیم. هوش مصنوعی رانندگان متناسب با تجربه و مهارت آنها با یکدیگر متفاوت است که این موضوع را میتوان به راحتی در نوع رانندگی آنها دید.

در عین حال برای افرادی که شاید در ابتدای امر چندان مسلط به هدایت خودرو نباشند امکان آسان سازی مسابقات فراهم شده تا در جهت جریان بازی به مرور با افزایش مهارت بتوانند به صورت شبیه سازی واقعی به مسابقه بپردازند. موتور گرافیکی به کار رفته در فورزا موتور اسپرت هفت در مقایسه با نسخه قبلی باز هم بهبود یافته تا بازی با وضوح تصویر بسیار بالای ۴K در حالت HDR نیز قابل پخش باشد هر چند که حجم آن به بیش از ۱۰۰گیگ خواهد رسید و البته تنها در کنسول One X اجرا می شود.

مقاله پیشنهادی:   نگاهی به خودروهای سریع و خشن

نکته مثبت دیگر اینکه تمامی افکتها و جزییات خودروها و مسیر و وضعیت جوی در بهترین حالت ممکن به نمایش در می آید که در این حوزه باید این بازی را در س طح واقع گرایانه ترین نمونه های تولید شده تاکنون در نظر گرفت هرچند دو مساله در نسخه جدید این بازی همچنان جای بهبود دارد. اولین نکته به سیستم صدا گذاری در بخش های مختلف مربوط است که اگر چه کیفیت موزیکها و افکت های صدا در حد بسیار خوبی طبقه بندی می شوند، اما کاربرد آنها همچنان دچار مشکل است به طوری که در برخی رقابتها یک آهنگ در ژانری نامرتبط در پس زمینه پخش می شود که تناسبی با جریان مسابقه ندارد. موضوع دوم محدود بودن انتخاب ها در نوع خودروها در هر مرحله از بازی است. به طوری که در حالت عادی و بدون صرف هزینه مطمئنا در هر یک از این بخشها حتی پس از اتمام آنها، ابر خودروها و مدل هایی را خواهید یافت که همچنان غیر قابل دسترس و قفل باقی میمانند!

در پایان باید گفت که فورزا موتور اسپرت هفت در مقایسه با نسخه های قبلی، کیفیت بازی را به شدت افزایش داده تا مواردی همانند فرمان پذیری بهتر خودروها، افکت های تصویری واقع بینانه تر، هوش مصنوعی قوی تر و شرایط آب و هوایی دینامیک در مسابقات، مجموعه ای جذاب و هیجان انگیز برای دوستداران سبک بازیهای شبیه سازی ایجاد کند.

 

 

عنوان: بازی جدید فورزا موتور اسپرت نسخه هفت
منبع: هفته نامه ایرانخودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *