نگاهی به خودروهای سریع و خشن

هفت گانه سریع و خشن ( Fast & Furious ) را به راستی باید بهترین فیلم ها برای عاشقان خودرو دانست که هر آنچه از یک اتومبیل می توان انتظار داشت در این سری فیلم ها قابل مشاهده است. جدیدترین قسمت از این سری با نام «سریع و خشن ۷» توانست به فروش خیره کننده نزدیک به ۱٫۵ میلیارد دلاری دست پیدا کند تا عنوان چهارمین فیلم پرفروش تمام ادوار را در کارنامه خود قرار دهد. البته در این بین نباید از تراژدی مرگ هنرپیشه سرشناس محبوب آن، پال واکر نیز غافل شد که شاید افزایش فروش دوبرابری در مقایسه با قسمت قبل مدیون وی باشد. تعداد خودروهایی که در این سری از فیلم ها مورد استفاده قرار گرفته اند بسیار زیاد است ولی برخی از آنها بیش از سایرین توجهات را به سوی خود جلب کردند که در این مطلب به بررسی اجمالی آنها می پردازیم. در این مقاله با عنوان ” نگاهی به خودروهای سریع و خشن ” با وبسایت سفارشی سازی خودرو TuningCars.ir همراه باشید.

 

۱- نیسان اسکای لاین آر۳۴ جی تی آر

اولین جی تی آر از سال های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳ در خط تولید نیسان قرار داشت که بعدها به واسطه عملکرد بسیار خوب لقب گودزیلا را از آن خود کرد. این خودرو در قسمت اول سریع و خشن پس از این که برایان (پال واکر ) میتسوبیشی ۳۰۰۰جیتی خود را از دست داد توسط وی مورد استفاده قرار گرفت. اسکلای لاین در چهار قسمت اول از این فیلم به طور مکرر استفاده شد تا یکی از محبوب ترین خودروهای سریع و خشن باشد.

 

۲- دوج شارژر آر/تی ۱۹۷۰

خودروی محبوبی که در اولین و آخرین قسمت پخش شده از هفت گانه سریع و خشن حضوری حماسی را تجربه کرده است. دوج شارژر آراتی این فیلم توسط دومینیک (ون دیزلی) و پدر خود ساخته شده بود که پس از مرگ پدر در اثر حادثه در مسابقات سرعت هیچ گاه توسط وی استفاده نشد. این خودرو به دلیل قدرت فوق العاده زیاد ۹۰۰ اسب بخاری خود و پیمودن مسافت ۴۰۰ متر در تنها ۹ ثانیه معروف است. علاوه بر دو قسمت اول و آخر، این خودرو در قسمت پنجم و ششم از سری سریع و خشن نیز مورد استفاده قرار گرفت.

مقاله پیشنهادی:   مزدا آر ایکس ۸ تیون هارم ون هک

 

۳- تویوتا سوپرا

خودروی سوپرا مورد استفاده در این فیلم تولید سال ۱۹۹۵ است که از یک پیشرانه تویین توربوی سه لیتری به قدرت ۳۳۰ اسب بخار و گشتاور ۳۱۵ پوند فیت بهره می برد. البته در قسمتهای مختلف تغییراتی در آن اعمال شد که در نهایت به قدرتی برابر با ۵۴۴ اسب بخار رسیده و از یک گیربکس شش دنده دستی استفاده می کند. سوپرا دومین خودروی برایان اوکانر در فیلم است که به غیر از قسمتهای سوم و ششم در تمامی فیلمها حاضر بوده است.

 

۴- نیسان جی تی آر آر۳۵

نسل جدید جی تی آر همانند مدل قبلی خود نقش اصلی را در این فیلم بر عهده دارد و در صحنه های اکشن بسیاری با تغییرات و ارتقاهای فراوانی در بخش های فنی و بدنه مورد استفاده قرار گرفته است که به خصوص حضور آن در سه قسمت آخر بسیار پر رنگ به چشم می آید.

 

۵- پلیموت رود رانر مدل ۱۹۷۰

اولین بار این خودرو در قسمت سوم سریع و خشن، توکیو دریفت ظاهر شد که به رانندگی دومینک توریتوو و به رنگ خاکستری بود. در قسمتهای بعدی عملا از بین رفت که در قسمت هفتم به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفت تا توسط دومنیک البته با رنگی جدید مورد استفاده قرار گیرد.

 

۶- فورد موستانگ فست بک مدل ۱۹۶۷

یکی از خودروهای معروف حاضر در سریع و خشن که به خصوص در قسمت توکیو دریفت خوش درخشید، موستانگ فست بک به رانندگی شان بوسول (لوکاس بلک) است. در این خودرو از پیشرانه نیسان اسکای لاین جی تی آر بهره گرفته شده که قدرتی برابر با ۵۰۰ اسب بخار تولید می کند.

مقاله پیشنهادی:   جیپ گراند Cherokee SRT8 تیونینگ RTC

 

۷- دوج شارژر اس آرتی۸

اولین حضور این خودرو به قسمت پنجم فیلم باز می گردد که در قالب چهار خودروی پلیس (دو دستگاه از آنها مخصوص گروه ضربت بودند و دو دستگاه دیگر در اختیار برایان و دومنیک) با رنگ مشکی مات مورد استفاده قرار گرفتند. این چارجرها در قسمت ش ش از سریع و خشن نیز حاضر بودند.

 

۸- ينکو کامارو اسوای سی ۱۹۶۹

این خودرو در قسمت دوم سریع و خشن بسیار خوش درخشید. پیشرانه قرار گرفته در زیر کاپوت طویل آن از نوع هشت سیلندر خورجینی به حجم ۴۲۷ اینچ مکعب یا هفت لیتر است که قدرتی برابر با ۴۲۵ اسب بخار را تولید می کند. همچنین یک مجموعه قدرتی شامل سیستم تعلیق مدل زد۲۸، نشان دهنده ها و برخی موارد دیگر بر روی آن به صورت ویژه نصب شده بود.

 

۹- نیسان سیلوا اس ۱۵ مدل ۲۰۰۱

نیسان سیلوا یا مونالیزا یکی از خودروهای مهم حاضر در قسمت سوم سریع و خشن است که به عنوان یک مدل مختص دریفت در اختیار شان باسول بود. این خودرو در همین سری به علت آسیب دیدگی به دست فراموشی سپرده شد.

 

۱۰- کرایسلر كانتری

این خودرو شاید در میان سوپر اسپرتهای به کار رفته در سریع و خشن حرفی برای گفتن نداشته باشد ولی در قسمت آخر این فیلم به عنوان خودروی خانوادگی برایان در نظر گرفته شده بود که به لطف کارگردانی و تصویربرداری خوب در همان چند دقیقه قبل از وقوع انفجار در صحنه مورد توجه قرار گرفت.

 

۱۱- فراری اف ایکس ایکس، فورد جی تی ۴۰ و کونیگزگ سی سی ایکس آر

در میان تمام خودروهای حاضر در فیلم سه خودرو در رده ابر اتومبیل ها قرار داشتند که متاسفانه استفاده چندانی از آنها در صحنه های اکشن نشد. در برخی از قسمتهای سریع و خشن می توان فراری اف ایکس ایکس را مشاهده کرد هر چند که این خودرو تنها نمونه کیت کار فراری انزو در واقعیت است. در قسمت پنجم سری و خشن نیز یک دستگاه کنیخ زنگ سی سی ایکس آر مشکی رنگ مشاهده شده که در داستان فیلم نقش چندانی ندارد. قسمت پنجم همچنین یک دستگاه فورد جی تی۴۰ را در خود جای داده که در داخل این خودرو یک تراشه رایانه ای بسیار گران قیمت به ارزش چند ده میلیون دلار جاسازی شده بود.

مقاله پیشنهادی:   تلفیق گلف و پورشه

 

فهرست کامل خودروهای حاضر در هفت گانه سریع و خشن

 • آکورا (ان اس ایکس، اینتگرا جی اس آر، اینتگرا تایپ آر)
 • آلفارومئو جولیتا
 • آستون مارتین ونکوییش اس
 • ب ام و (۳۲۳IS کوپه، سری پنج ۳۹، E۶۰ M۵)
 • شورولت (مونت کارلو، کوروت سی۵، شوول اساس، کوروت سی۶ کوروت زد۰۶، کامارو زد۲۸ آراس)
 • دوج (رم ۱۵۰۰، DRT-۴، وایپر اس آرتی۱۰، شارژر آرتی مگنوم، شارژر دایتونا، شارژر اس آرتی۸)
 • فراری (۳۶۰ اسپایدر، ۳۵۵ اسپایدر)
 • فورد (اف ۱۵۰، موستانگ سالين، شلبی جیتی۵۰۰، موستانگ جی تی آر مفهومی، اسویتی فوکوس، جیتی۴۰)
 • هوندا سیویک هاچ بک اکوپه، NSX-R ، اس ۲۰۰۰)
 • لندروور دیفندر، رنجروور ووگ
 • لامبورگینی وننو
 • لکسوس (ال اف سی مفهومی، ال اف ای مفهومی، آی اس ۳۰۰، جی اس ۳۰۰)
 • مزدا (آر ایکس ۸، ام ایکس ۵، آر ایکس۷)
 • میتسوبیشی (لانسر اوولوشن، کانسپت ایکس، اکلیپس جیتی)
 • نیسان (اسکای لاین، سیلوا، جیتی آر، ۳۵۰زد)
 • پورشه ۹۹۶ جیتی ۳ آراس
 • سوبارو ( ایمپرزا WRX، امیپرزا اس۲۰۴)
 • تویوتا (سوپرا، لندکروز، لوین جیتی)
 • فولکس واگن گلف آر۳۲، جتا جیتی، توران)

 

 

عنوان: نگاهی به خودروهای سریع و خشن
منبع: هفته نامه ایرانخودرو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *