زندگی نامه ایلان ماسک

ورود به دنیای درون

گفت و گوی ما با بحث درباره کارکنان روابط عمومی شروع شد. ماسک برای شرکت تسلا که به دنبال جذب یک مدیر روابط عمومی جدید بود، تمام کارکنان روابط عمومی را به سرعت از نظر گذراند. او با لحن خاص خودش پرسید: بهترین فرد در دنیا در زمینه روابط عمومی کیست؟
بعد درباره دوست و آشناهای مشترک، هوارد هاگز و کارخانه تسلا صحبت کردیم. وقتی پیشخدمت برای گرفتن سفارش سر میز ما آمد، ماسک از او چند پیشنهاد متناسب با رژیم غذایی کم کربوهیدرات درخواست کرد و در نهایت «لابستر سرخ شده در عصاره ماهی مرکب» را انتخاب کرد. در این مقاله با عنوان ” زندگی نامه ایلان ماسک ” با وبسایت سفارشی سازی خودرو TuningCars.ir همراه باشید.
مذاکره شروع نشده بود و ماسک مشغول کشیدن غذا در بشقابش بود. سپس از نگرانی اصلی اش که خواب را از چشمانش ربوده بود، یعنی ساخت ناوگانی از رباتهای هوشمند توسط لری پیج، شریک پایه گذار گوگل برای نابودی بشر صحبت کرد. ماسک گفت که این موضوع واقعا نگرانش کرده است. حتی گفتن این موضوع که او و پیج دوستان بسیار صمیمی هستند و اساسا پیج فردی خوش نیت است نه یک دکتر شیطانی !حالش را بهتر نکرد.
در واقع، این بخشی از مشکل بود. پیج به دلیل خوش ذاتی تصور می کرد که ماشین آلات همیشه در خدمت بشریت خواهند بود. ماسک گفت، اما من این قدرها خوش بین نیستم. ممکن است به طور تصادفی دستگاه شیطانی بسازد. وقتی شام را آوردند، شروع به خوردن کرد. در واقع آن را با چند لقمه بزرگ بلعید! من که از ترغیب ماسک به خوشحالی و ادامه صحبت درمانده شده بودم، مقداری از غذایم را به او تعارف کردم و نقشه ام عملی شد و مدتی بعد توانستم ماسک را از بحث هوش مصنوعی به موضوع اصلی بکشانم. وقتی دوباره به موضوع کتاب پرداختیم، ماسک خیلی زیرکانه تلاش کرد تا از نیت و هدف من برای نوشتن این کتاب سردربیاورد.

مقاله پیشنهادی:   خودروی BMW سارق خود را بازداشت کرد

وقتی فرصت دست داد، رشته سخن را به دست گرفتم و در یک سخنرانی ۴۵ دقیقه ای توانستم تمام دلایلی را که برای متقاعد کردن ماسک لازم بود، توضیح دهم و او را بدون هیچ عکس العملی مجذوب حرف هایم کنم. محور صحبتهای من، محدودیت هایی بود که پاورقیها ایجاد می کردند. ماسک قصد مخالفت داشت که با استفاده از شم ژورنالیستی ام مانع شدم. بعد از چند دقیقه ماسک در کمال تعجب با موضوع موافقت کرد.
ماسک برای اراده اهمیت بسیار زیادی قائل است و به افرادی که با «نه گفتن» دیگران دست از تلاش برنمی دارند، احترام می گذارد. قبلا ژورنالیست های زیادی از او برای نوشتن کتاب درباره زندگی اش کمک خواسته بودند، اما من تنها کسی بودم که بعد از پاسخ منفی ماسک روی درخواستم پافشاری کردم و ظاهرا این موضوع مورد خوشایند او بوده است.

بعد از صرف شام و دسر موضوع بحث ما فیصله پیدا کرد و به توافق رسیدیم. ماسک به من اجازه داد تا با مدیران شرکت هایش، دوستانش و خانواده اش در تماس باشم و ماهی یک بار هم برای شام قرار ملاقات داشتیم. بالاخره برای اولین بار ماسک به یک خبرنگار اجازه ورود به دنیای درونش داد. حدود دو ساعت از شروع شام گذشته بود که ماسک دستهایش را روی میز گذاشت و با یک حرکت از جایش بلند شد، لحظه ای مکث کرد، چشمهایش را به من دوخت و آن سوال عجیب را پرسید: فکر میکنی دیوانه شدم؟ در آن وضعیت عجیب نمیدانستم چه بگویم و در همان زمان تلاش می کردم تشخیص دهم که آیا یک معما مطرح کرده و در آن صورت، چه پاسخ زیرکانه ای باید برای آن پیدا کنم. خیلی طول کشید تا پی بردم که این سوال را در واقع از خودش پرسیده نه از من و مهمتر از همه این که سکوت من در آن شرایط عاقلانه ترین کاری بود که باید انجام میدادم.
قبل از رفتن بار دیگر بر روی اعتماد دو جانبه تاکید کرد و بعد از این که خیالش راحت شد، با هم دست دادیم و خداحافظی کردیم و او سوار بر خودروی تسلا اس خود آن جا را ترک کرد.

مقاله پیشنهادی:   ایمنی در خودروی هیبریدی

 

رویای ماسک

داستان زندگی ایلان ماسک از دفتر مرکزی شرکت « اسپیس ایکس» واقع در هاوترن کالیفرنیا در چند کیلومتری فرودگاه بین المللی لس آنجلس شروع می شود. نخستین چیزی که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند دو پوستر بزرگ از مریخ است که کنار هم بر روی دیوار منتهی به دفتر ماسک به چشم می خورد.
پوستر سمت چپ وضع کنونی مریخ را نشان میدهد، یک کره قرمز، خالی و سرد. پوستر سمت راست هم مریخ را سرزمینی سبز و بسیار بزرگ با اقیانوس هایی در اطرافش نشان میدهد. تلاش دانشمندان برای گرم کردن این سیاره و تبدیل آن به محلی برای سکونت بشر.
تمام تلاش ماسک برای تحقق این رویاست. هدف او در زندگی، سکونت انسانها در فضاست. او در این باره می گوید: دوست دارم وقتی بمیرم که بدانم انسانها آینده روشنی دارند. اگر بتوانیم موضوع انرژی پایدار را حل کنیم و برای حفظ تمدن بشری و مقابله با نابودی ادراک بشری که بدترین وضعیت ممکن می تواند باشد، توانایی زیستن در سیارات دیگر را داشته باشیم، به اهداف خود دست یافته ایم.

واقعیت این است که خیلی از گفته ها و کارهای ماسک بیش از حد غیرعادی و عجیب هستند. برای مثال، در حالی که با اشتیاق از نجات بشریت سخن می گفت، از خوردن بستنی خامه ای شکلاتی که دستیارش به او داده بود، غافل نمی ماند! گرایش ماسک به انجام غیرممکنها او را به یک الهه در «سیلیکون ولی» تبدیل کرده است. مدیران ماسک از جمله پیج با ترسی آمیخته به احترام از او سخن میگویند و کارآفرینان جوان درست همان طور که سالها قبل رفتارهای استیوجابز را تقلید می کردند، اکنون تلاش می کنند تا مانند ایلان رفتار کنند. ماسک اغلب اوقات شخصیتی دو قطبی از خود نشان میدهد. او صاحب خودروهای برقی، پنل های خورشیدی و موشکهای فضاپیماست. استیو جابز را کلا فراموش کنید، او نسخه تخیلی از «پی. تی. بارنوم» است که با استفاده از ترس افراد و تنفر شخصی، به ثروت فوق العاده ای دست پیدا کرد. یک تسلا بخرید و لحظه ای بالایی را که سرزمین آورده اید، به دست فراموشی بسپارید!

مقاله پیشنهادی:   پنل داشبورد مجازی

من مدتها یکی از اعضای این گروه بودم. باب آشنایی من و ماسک در همین گروه و به عنوان فردی رویاپرداز، خوش نیت و یکی از اعضای کلوپ «آرمان شهر تکنولوژی» باز شد. این گروه ترکیبی از هواداران این راند(Ayn Rand) و مهندسان مطلق گرا هستند که نگرش های فوق منطقی خود را پاسخی به تمام سوالات میدانند. بر این باورند که آنها را به حال خود بگذاریم و دخالتی در کارشان نکنیم تا همه مشکلات ما را رفع کنند. به زودی زمانی می رسد که میتوانیم با آرامش خاطر، اطلاعات مغز خود را روی رایانه دانلود کنیم و اجازه دهیم الگوریتم آنها مراقب همه چیز باشد. تاکنون بیشتر رویای آنها محقق شده است.

 

پانویس:

آین رند (Ayn Rand ) با نام کامل آليسا زینوفیونا روزنبام، رمان نویس، فیلسوف، نمایشنامه نویس و فیلمنامه نویس روسی – آمریکایی بود. رمانهای پرفروش این نویسنده، «سرچشمه» و «اطلس شورید» و نقش او در ایجاد و پیشبرد نظام فلسفی که خود آن را «عینیت گرایی» نام داده بود، بیشترین نقش را در به شهرت رسیدن وی داشته اند. رمانهای سرچشمه و اطلس شوريد مضمونهایی فلسفی و همچنین عناصر علمی تخیلی و رمانتیک دارند. او در هنر، مروج واقع گرایی رمانتیک بود. او به جز ارسطو و برخی ارسطوگرایان و لیبرالهای کلاسیک، منتقد سفت و سخت بیشتر فیلسوفان و سنت های فلسفی که می شناخت بود.

 

 

عنوان: زندگی نامه ایلان ماسک
منبع: هفته نامه ایرانخودرو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *