بررسی نیسان NV۲۰۰ کاروان

RV مخفف کلمات Recreational Vehicle به معنای وسیله نقلیه تفریحی بوده و به خودروهایی اطلاق می شود که مجهز به امکانات زندگی مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی است و برای سفر مورد استفاده قرار می گیرند. چنین وسایلی در بین ما ایرانیان به کاروان معروفند. حال شرکتی به نام Recon به ساخت یک RV بر اساس ون نیسان NV۲۰۰ اقدام کرده است. این شرکت کاروانی ساخته که به راحتی با بودجه یک خانواده معمولی قابل خریداری بوده و تمامی ویژگیهای لازم برای لذت بردن از سفر با یک RV را ارایه می کند. همچنین اندازه این خودرو به گونه ای است که در پارکینگ معمولی واحدهای مسکونی جا می شود، استفاده از آن لذت بخش است، هزینه های استفاده مقرون به صرفه ای دارد و بالاتر از همه اینها، برای یک ماجراجویی آخر هفته در طبیعت، خانه ای روی چهار چرخ فراهم می کند. در این مقاله با عنوان ” بررسی نیسان NV۲۰۰ کاروان ” با وبسایت سفارشی سازی خودرو TuningCars.ir همراه باشید.

همان طور که گفته شد، Recon برای ساخت کاروان کاملا جدید خود، از پلتفرم ون تجاری نیسان NV۲۰۰ استفاده کرده است که انتخاب مناسبی به نظر می رسد. قیمت این کاروان حدود ۴۵ هزار دلار است که شامل قیمت خود ون نیسان NV۲۰۰ به همراه آپشن ها و تجهیزات موردنیاز یک کاروان می شود. این خودرو ۴٫۷۲ متر طول (۱۲٫۷ سانتی متر کوتاهتر از تویوتا کمری)، ۱٫۷۲ متر عرض و ۱٫۸۵ متر ارتفاع (بدون احتساب قسمت بازشوی سقف) دارد که البته با سفارش ریلهای سقفی ۱۰ سانتی متر به ارتفاع کلی خودرو اضافه میشود. این کاروان ساخت Recon مجموعا چهار صندلی مناسب افراد بالغ دارد که دو صندلی آنها در قسمت جلویی قرار داشته و دو صندلی دیگر در کابین پشت راننده نصب شده اند. NV۲۰۰ کاروان به طور میانگین در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف سوخت مناسبی برابر با ۹٫۴ لیتر در سیکل ترکیبی دارد که حتی در صورت رانندگی با دقت در بزرگراه ها می توان به رقم ۸/۴ لیتر هم دست پیدا کرد. همان طور که گفته شد، در قسمتی پشتی این ون، دو صندلی برای نشستن دو فرد بالغ تعبیه شده است، اما امکان اضافه کردن یک صندلی نیمکتی هم وجود دارد. این نیمکت با ایمنی و راحتی مناسبی طراحی شده و توسط تست های صندلی ایالات متحده موردبررسی و تایید قرار گرفته است.
Recon داخل نیسان NV۲۰۰ را همان گونه ای طراحی کرده که مناسب یک کاروان است، اما قسمت بیرونی این ون ژاپنی تغییرات چندانی نداشته و صرفا بخشی از سقف به منظور نصب قسمت بازشو برش داده شده است. همچنین در طرفین خودرو هم سایه بان هایی کشویی تعبیه شده است.
خریداران میتوانند از کیفیت و کارایی این ون نیز اطمینان داشته باشند چراکه شرکت Recon با بخش خدمات پس از فروش نیسان ایالات متحده همکاری می کند و محصولاتش تحت پوشش گارانتی پنج ساله یا ۱۶۰ هزار کیلومتری نیسان قرار دارند.

مقاله پیشنهادی:   تویوتا یاریس خودروی شهری در برابر خودروی رالی

در عقبی ون نیسان به صورت ۹۰ درجه باز شده و دسترسی فوق العاده ای به داخل خودرو فراهم می کند. حتی امکان باز کردن بیشتر درها به میزان ۱۸۰ درجه نیز وجود دارد. Recon داخل این ون را به طور کامل برای یک مسافرت خارج از شهر تجهیز کرده است به نحوی که میتوان آن را یک سوییت متحرک دانست! در قسمت عقبی کابین، کابینت ها، قفسه ها و کشوهایی تعبیه شده که برای قرار دادن اشیا و مایحتاج مختلف بسیار کاربردی هستند. حتی در قسمت بیرونی ون یک دوش آب نیز نصب شده است. کابینت ها از چوب صنوبر هفت لایه ایتالیایی ساخته شده اند که تمیز کردن آنها به راحتی با یک دستمال مرطوب صورت می گیرد. در آشپزخانه هم یک یخچال کوچک ۴۲ لیتری با فریزر نصب شده که با یک بار شارژ باتری های خودرو میتواند به مدت ۷۲ ساعت کار کند. در آشپزخانه یک سینک از جنس فولاد ضدزنگ هم وجود دارد که در مواقعی نیازی به آن نیست یک پوشش شیشه ای روی آن قرار می گیرد. در هنگام پایین بودن این پوشش شیشه ای، فضای بیشتری برای انجام دادن کارهای مختلف در آشپزخانه فراهم می شود.

روی سقف قسمتی بازشو به عنوان محل خواب در نظر گرفته شده که بسیار ساده باز و بسته می شود. این قسمت بازشو ۳۱ کیلوگرم وزن دارد و در هنگام باز بودن ارتفاع داخلی ون را به عدد قابل توجه ۲٫۲۰ متر می رساند. قسمتهای جانبی این سقف بازشو با پارچه های ضخیم و بادوام ساخته شده و همچنین در این قسمت پانل هایی شفاف هم تعبیه شده که با زیپ باز و بسته می شوند و تهویه ای در این قسمت ایجاد می کنند. علاوه بر این، در این قسمت لامپ های LED هم نصب شده که از طریق سوییچ لمسی زیبایی کنترل شده و فضای آن را روشن می کنند، اما اقدام خلاقانه Recon زمانی مشخص می شود که به در کشوبی سمت راست خودرو توجه می کنیم.
سازنده پشت این در کابینت ها و قفسه های آشپزخانه را نصب کرده که بدون نیاز به وارد شدن به ون، یعنی از بیرون خودرو به راحتی میتوان از طریق باز کردن این در کشویی به طور مستقیم به قفسه ها و کابینت ها دسترسی داشت. علاوه بر این، از این در میتوان برای تهویه هم استفاده کرد.

مقاله پیشنهادی:   نگاه به جیپ چروکی مدل 2019

بیرون از کابین روی همین در یک میز جمع شونده نیز تعبیه شده که مکان مفیدی برای انجام کارهایی چون درست کردن غذاست. همچنین اجاق گاز کوچک خودرو نیز قابل جابه جایی بوده و به راحتی می توان آن را به بیرون از ون برد. در سمت دیگر قسمت بیرونی کاروان یک سایه بان کشوبی از جنس پلی استر نصب شده که ۲٫۱۸ متر عرض دارد. این سایه بان ۲٫۲۵ متر هم طول داشته و فضای کاملا مناسبی را برای نشستن پوشش میدهد.
همچنین قابلیت تنظیم سایه بان با توجه به موقعیت و زاویه خورشید نیز وجود دارد. برای پنجره های جانبی هم پوششی در نظر گرفته شده که هم حریمی خصوصی را در داخل خودرو فراهم میکند و هم عایقی است که از انتقال گرما از داخل کابین به بیرون جلوگیری می کند. علاوه بر این، برای شیشه جلو هم پردهای ارایه شده که میتوان با نصب آن کابین را به خانه ای کاملا خصوصی تبدیل کرد. این در حالی است که در سقف و کف ماشین هم مواد عایق تعبیه شده که با استانداردهای ایمنی اشتعال پذیری مطابقت دارد. علاوه بر این، به کف ون و دهانه گل گیرها هم مواد عایق صدا اضافه شده است تا سکوت و آرامش بیشتری برای سرنشینان فراهم شود.

کاروان Recon برای سیستم برق سیم کشی ۱۲ ولتی را در کل خودرو انجام داده که برق موردنیاز تجهیزات الکتریکی را تامین می کند. این سیم کشیها درون دیواره های داخلی ون کار شده اند. برای ذخیره برق هم باتری هایی در نظر گرفته شده که توسط دینام استاندارد پیشرانه ون به راحتی شارژ می شوند. علاوه بر این، سازنده یک قسمت اتصال برق را هم در خودرو تعبیه کرده که میتوان آن را با استفاده از کابل به برق استاندارد ۱۱۰ ولت متصل کرد. یکی دیگر از ویژگیهای سیستم برق این کاروان یک پانل خورشیدی ۱۲۰ وات قابل حمل است که به راحتی در بیرون از کاروان نصب شده و باتری ها را شارژ می کند. البته این یکی از راههای شارژ باتری های کاروان است چراکه در صورت لزوم پیشرانه دو لیتری خودرو نیز روشن می شود تا سطح شارژ باتری ها را به میزان مناسب و موردنیاز برساند.

مقاله پیشنهادی:   مصاف هیوندای کنا و کیا استونیک و سئات آرونا و فولکس واگن T-Roc

روی سقف این کاروان یک هواکش کوچک تعبیه شده که باتری های آن توسط یک پانل کوچک خورشیدی شارژ می شود. میزان برقی که در طول روز توسط این پانل خورشیدی تولید و در باتری ذخیره می شود، برای تامین انرژی کار کردن هواکش در طول ساعات تاریکی تا صبح کافی است. درواقع این هواکش با شارژ کامل باتری هایش می تواند تا ۴۰ ساعت بی وقفه کار کند. دیگر وسایل و تجهیزات الکتریکی که Recon در این کاروان ارایه کرده است شامل موارد چون یک اینورتر قابل حمل ۴۰۰ واتی، دو پورت USB، نورپردازی داخلی LED پمپ آب، یخچال و آبگرمکن می شود.

تامین آب کاروان نیز مورد توجه سازنده بوده است. بدین منظور یک مخزن ۳۸ لیتری برای آب شرب و یک مخزن ۱۹ لیتری برای آب خاکستری در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، یک مخزن ۱۱ لیتری اضافی برای آب شرب به همراه آبگرم کن نیز قابل سفارش است. برای تخلیه آب خاکستری قسمتی در بیرون خودرو تعبیه شده که به راحتی در دسترس قرار دارد در حالی که برای پر کردن مخزن آب شرب نیز در قسمت جانبی کاروان یک شیر ورودی نصب شده است. مخزن آب شرب به منظور جلوگیری از انجماد درون کاروان قرار گرفته است، اما مخزن آب خاکستری در زیر خودرو نصب شده و به همین دلیل در دماهای سرد به جهت جلوگیری از انجماد باید تخلیه شود. در بیرون از کاروان یک دوش با آب گرم تعبیه شده در حالی که در سینک آشپزخانه هم آب سرد و گرم برای شست و شو و پخت وپز وجود دارد.

هرچند این کاروان یک وسیله تفریحی است، اما به راحتی امکان پارک کردن آن در پارکینگ های استاندارد واحدهای مسکونی وجود دارد. درون کاروان نیز فضای خواب برای دو فرد بالغ و دو کودک وجود دارد. طراحی صندلی ها نیز به گونه ای صورت گرفته که می توان برای اوقات فراغت آنها را با تنظیمات گوناگونی تنظیم کرد در حالی که برای شب امکان تبدیل کردن آنها به تخت خواب وجود خواهد داشت. این کاروان خودرویی واقعا منحصر به فرد است.

بررسی نیسان NV۲۰۰ کاروان-tuningcars

 

 

عنوان: بررسی نیسان NV۲۰۰ کاروان
منبع: هفته نامه ایرانخودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *