بنز با لهجه چینی

مرسدس بنز همزمان با بازگشایی مرکز مهندسی و طراحی جدیدش در پکن، از یک مفهومی شاسی بلند کوپه (SUC) به نام «جی کد» رونمایی کرد. مقامات بنز گفته اند که این خودرو قابلیتهای زبان طراحی جدید این شرکت در تولید محصولات آینده را نمایش می دهد. در این خودروی شاسی بلند کوپه مخصوص شهر می توان تغییرات و ایده هایی که زبان طراحی مرسدس بنز در محصولات آینده به وجود می آورد را مشاهده کرد. در این مقاله با عنوان ” بنز با لهجه چینی ” با وبسایت سفارشی سازی خودرو TuningCars.ir همراه باشید.

این مفهومی توسط مهندسان و طراحان مرسدس بنز در پکن و با هدایت مستقیم استودیوی مرکزی دایملر در زیندلفینگن آلمان ساخته شده است. مرسدس بنز میخواهد جای پای خود را در بازار چین محکم کند و چاره را در به کار گیری ایده های محلی برای محصولات آینده اش می بیند.

 

خلوص نفسانی مرسدس بنز G-Code 

در استودیوی جدید بنز در پکن چین مدل هایی طراحی میشوند که بر گرایشها و فرهنگ محلی متمرکز هستند و مفهومی جی کد ( G-Code ) در واقع یکی از بارزترین مثال ها در این زمینه است . این خودرو در واقع بیانگر رویکرد جدید طراحی بنز در مورد خلوص نفسانی است که از سوی مدیران طراحی این شرکت مطرح شده است.

در طراحی جی کد هیجان و هوش با هم ترکیب و مفهومی خلق شده است که طراحان بر اساس آن خودرویی لوکس و امروزی را در قالب یک خودروی کوچک طراحی کرده اند. به همن دلیل است که باید جی کد را یک نمونه خوب از درک این نوع رویکرد طراحی در بنز دانست.

طراحان جی کد برای رسیدن به ویژگیهای خاص طراحی این خودرو از سبک زندگی و وابستگی دیجیتالی جوانان آسیایی الهام گرفته اند. بر اساس مطالعات انجام گرفته این نسل از جوانان خودروهای کراس اوور اسپرت و هیجان انگیز را نسبت به سایر خودروها ترجیح می دهند. طراحان جی کد در عین حال گرایش به خودروی جدیدی را نشان داده اند که روی فن آوری های جدید و طراحی و ساخت کلاسیک متمرکز است.

مقاله پیشنهادی:   همه چیز درباره کادیلاک ATS-V برای سال 2016

کارکنان مرکز طراحی بنر در پکن نه تنها نوآوری های فنی را در این خودرو به اجرا گذاشته اند، بلکه روی فرصتها و افقهای احتمالی که می توان از مفهوم خلوص نفسانی در محصولات جدید بنز بیرون کشید، فکر کرده اند.

 

طراحی بیرونی مرسدس بنز G-Code 

جی کد یک خودرو چندمنظوره کوچک ۲+۲ به طول ۴٫۱ متر و درهای ضدبازشو است. این خودرو ظاهری کوپه مانند با رینگ های عضلانی و یک اتاق گلخانه ای دارد. اتاق فاقد ستون جلوی مشخصی است. طراحی خاص اتاق این خودرو که بسیار شبیه اتاق جادار قایق های بادی است، عرض و ارتفاع آن خودرو را به ترتیب به ۱٫۹ و ۱٫۵ متر افزایش داده و باعث شده تا این خودرو از نظر ظاهری یک آرایش افقی پایدار و در عین حال رو به جلو، حتی در حال توقف به خود بگیرد. این سبک طراحی اتاق با توجه به سقف تاشو یک نوع حالت شناور را به جی کد داده است.

حالت شناور این خودرو را با نگاهی به بدنه آن نیز می توان کاملا حس کرد. برآمدگی های روی بدنه که از چراغ های جلو تا عقب امتداد یافته اند، روی درها نیز از منظر جانبی دیده میشوند. حتی رینگهای ۲۱ اینچی آلومینیومی جی کد با بدنه عضلانی این خودرو هماهنگی بی نظیری یافته اند و همان حس شناور بودن را تداعی می کنند.

از جمله امکاناتی که احتمال دارد در همه مدلهای بنز در آینده دیده شود، بازی با رنگ در جلوپنجره است. جلوپنجره این مفهومی با توجه به حالت پیشرانه به رنگهای مختلف در می آید. مثلا وقتی که در حال حرکت است قرمز و بنفش میشود و ساکن و پارک بودن نیز با نور آبی کمرنگ نشان داده شده است. چراغ های ال ای دی جلو نیز منحصر به فرد بوده و به سبک حرف G طراحی شده اند.

مقاله پیشنهادی:   نگاه به جیپ چروکی مدل 2019

جی کد در نمای عقب طراحی دیدنی و خاصی دارد. این طراحی خاص برای اولین بار در کوپه کلاس اس به نمایش در آمد و قرار است در همه مدلهای کوپه بنز در آینده نیز دیده ش ود. یکی از ویژگیها خاص طراحی جی کد در سبک خاص چراغ خطر عقب است. طراحان با استفاده از یک ردیف لامپ یاقوتی شکل، چراغهای دو طرف را به هم وصل کرده و یک نمای سه بعدی از نور قرمز را پدید آورده اند

یکی دیگر از ویژگیهای طراحی در نمای عقبی این نسل از مدل کوپه بنز، شکل متفاوت شیشه عقبی است که در ضلع بالایی گرد شده است.

 

طراحی داخلی مرسدس بنز G-Code

داخل اتاق جی کد با ترکیبی از ابزار عقربه ای و فن آوری دیجیتال و آینده نگرانه طراحی شده است. فرمان خودرو بسیار به فرمان مدلهای فرمول یک شبیه است و مانند بال های پروانه باز میشود. این فرمان را می توان در عرض داشبورد حرکت داد که در این صورت هر کدام از سرنشینان جلو می توانند هدایت خودرو را در دست بگیرند. دریچه های تهویه نیز فرمی جادویی دارند. بسیاری از عملکردها و برنامه های گوشی های هوشمند را نیز می توان از روی صفحه نمایشگر خودرو کنترل کرد.

این خودرو از طریق تلفن همراه روشن می شود و به محض روشن شدن پدال ها و سیستم نمایش اطلاعات با توجه به تنظیم ذخیره شده توسط راننده در اختیارش قرار می گیرد. صندلی ها هم به سیستم اسکن سه بعدی مجهز شده اند که اطلاعات فیزیکی سرنشینان را به ست خودرو را طور مداوم بررسی می کند. ترکیب فیبر کربن و چرم در صندلی ها بسیار دیدنی و جذاب است.

مقاله پیشنهادی:   مصاف هیوندای کنا و کیا استونیک و سئات آرونا و فولکس واگن T-Roc

 

مشخصات فنی مرسدس بنز G-Code

جی کد دوگانه سوز است. بنا بر اعلام مرسدس بنز، برای پیشرانه جیکد از یک مجموعه پلاگین هیبریدی استفاده خواهد شد که افزوده شدن توربوشارژر، قدرت آن را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش میدهد. بدین ترتیب قوای محرکه این خودرو از ترکیب یک موتور توربو با سوخت هیدروژن و یک موتور برقی تامین شده است.

یکی از فن آوری های به کار رفته دیگر بدنه متفاوت جی کد است. تمام بدنه این خودرو مانند یک باتری خورشیدی انرژی خورشید را برای موتور برقی به الکتریسیته تبدیل می کند. نیروی موتور به هر چهار چرخ منتقل می شود و خودرو میتواند تنها با نیروی الکتریکی هم حرکت کند.

بعید به نظر می رسد که جیکند با این نوع سبک طراحی به مرحله تولید برسد، حتی اگر بنز طراحی این خودرو را یک زبان ویژه نامیده باشد. با این حال باید انتظار داشت که بنز تعدادی از فن آوری های به کار رفته در این خودرو را در محصولات آتی خود به کار گیرد.

طراحی چنین خودرویی در یک مرکز طراحی در پکن نشان میدهد که خودروسازانی نظیر مرسدس بنز برای ثبت نقاط عطف در طراحی محصولاتشان خارج از خانه تردیدی ندارند و برای حضور در بازار چین حتی حاضر هستند سرمایه گذاری های کلانی کنند. سرمایه گذاری ۱۴۰ میلیون دلاری در مرکز تحقیقات جدید این شرکت همراه با یک استودیوی طراحی پیشرفته نشان از این موضوع دارد.

 

 

عنوان: بنز با لهجه چینی
منبع: هفته نامه ایرانخودرو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *